Oktar Durukan

Gerçek Adı Oktar Durukan
Doğum Tarihi 6 Ekim 1938
Ölüm Tarihi 20 Eylül 2007
Doğum Yeri istanbul
Ölüm Yeri İstanbul
Eğitim Durumu Haydar Paşa Lisesi mezunu

Biyografisi

Haydar Paşa Lisesi'nden mezun oldu. Sinemaya İhsan Sedat'ın "O Günden Sonra" (1958) filmiyle girdi. Bir süre baş rollerde oynadıktan sonra karakter rolleri oynayarak oyunculuğunu sürdürdü. İ lerleyen yıllarda gazete ve dergi (Seksek dergisi) foto romanlarında ve daha sonraları televizyon dizilerinde oynadı. Mümtaz Ener'in şarkıcı, tiyatro oyuncusu kızı Erden Ener'le evlenip ayrılan sanatçı, 2007 yılında yaşamını yalnız sürdürürken, İstanbul'da evinde ölü olarak bulundu.

Oyuncu (271)

Son Yorumlar (14)

silvester 02 Aralık 2011 09:51:12

Oktar Durukan ı sinemamızda yardımcı oyuncu,karakter oyuncusu olarak görmek ve tanımlamak gerekir.Çok filmde oynamış ve sevenlerine güzel oyunlar sunmuştur.Herkes,hemen hemen yorumlarında,Tosun Paşa filmiyle gündeme getiriyor ama,çok güzel filmlerede imza atmıştı bu önemli emekçimiz.O nedenledir ki,Oktar Durukan da sinemamızda önemli bir yere sahiptir.Allah mekanını cennet eylesin......Silvester.

kartal tibet tutkunu avatar kartal tibet tutkunu 07 Mart 2011 22:16:03

8

Bence sanatçının sinemada en çok etkin olduğu filmler 2 Sene Mektep Tatili, Osmanlı Kartalı, Salako, Tosun Paşa, Orta Direk Şaban, Kurşun Yarası ilk aklıma gelenler. Naçizane: Sinemada dev bir oyunculukla haşmetli bi' görünümü'de sahiptir. "PEMB E PANTER" arkadaş, senin de bu sanatçı için yorumuna içtenlikle de katılırım yine.

tevfik cakmak avatar tevfik cakmak 28 Ocak 2011 05:21:01

10

OKTAR DURUKAN'ın 2007 yılında,İstanbul'da yalnız yaşadığı evinde ölü olarak bulunduğunu üzülerek öğrendim.Allah mekanını cennet etsin.Türk Sineması'nın çilesini çekmiş bir aktördü.Sefasını sinemada ilk yıllarında sürdü;çok sayıda filmde oynadı,ancak sinemada aradığını bulamadı..Yalnız yaşama mahkum oldu..

Yandex.Metrica