Yalçın Gülhan

Doğum Tarihi 27 Aralık 1944
Doğum Yeri İstanbul

Biyografisi

Mahallenin Muhtarları dizisindeki Şoför Ali karakteri ile tanınır.
Yalçın Gülhan, 27 Aralık 1944 tarihinde İstanbul'da doğmuştur. Aslen Adanalıdır. Babası Devlet Demir yollarında revizörlük (vagon tek nisyeni) yapmıştır. Sanatçı Ahmet Gülhan abisidir.
Yönetmenliğini Yavuz Yalınkılınç'ın yaptığı 1964 yapımı ''Dağlar Aslanı'' filmi ile oyunculuğa başladı. 70′li yıllarda Ulvi Uraz Tiyatrosunda ve Devekuşu Kabare Tiyatrosunda çeşitli oyunlarda rol aldı.
Zamanla daha çok yardımcı erkek oyuncu rollerinde oyunculuğunu kanıtladı. Hem iyi hem de kötü karakterleri büyük bir başarıyla canlandırmasını bildi. Özellikle asi tipleri canlandırmakta çok inandırıcı oldu.
Yeşilçam'ın erotik filmler döneminde o da bu tür filmlerde oynamak zorunda kaldı. Diğer sinema sanatçıları gibi Yalçın Gülhan da sinemanın krizde olduğu dönemde oyunculuğu bırakıp şarkıcı olarak sahneye çıktı. Seksenlerde Coşkun Sabah ile Maksim’de altı ay sahneye çıkan Gülhan, altı yıl şarkıcılık yaptı.
5 Ekim 1992 - 18 Haziran 2002 tarihleri arasında Oğuz Yalçın, Filiz Kaynak, Avni Kütükoğlu ve Nursan Esenboğa'nın yönettiği, Kandemir Konduk'un senaryosunu yazdığı “Mahallenin Muhtarları” adlı aile dizisinde Yalçın Gülhan Şoför Ali karakterini canlandırırken; diğer rollerde Erkan Can, Cihat Tamer, Aydan Burhan, Esra Akkaya, Sevil Üstekin, Leman Çıdamlı, İsmet Özhan, Açelya Akkoyun, Filiz Taçbaş, Sümer Tilmaç, Suna Selen, Sezai Aydın, Mümtaz Sevinç, Zafer Önen, Nurhan Damcıoğlu gibi isimler oynamıştır.
“Görünürken Neler Gördüm” adlı kitabında, meslek hayatı boyunca gözlemlediklerini ve deneyimlerini anlatan Yalçın Gülhan, sinema kariyerinde hatalar yaptığını, iyi filmler beklemek yerine para için ucuz ve basit filmlerde oynadığını, bunların kariyerine zarar verdiğini ve pişman olduğunu belirtiyor.

Oyuncu (124)

Son Yorumlar (31)

MGUNAY avatar MGUNAY 27 Aralık 2018 11:40:10

10

Usta aktör Yalçın Gülhan ağbi bugün yaşı 74 oldu. Uzun sağlıklı ömürler dilerim kendisine umarım emektarımıza yeni filmlerde yeni roller verilir.

mansurx avatar mansurx 19 Ağustos 2016 13:04:35

7

Yalçın gülhan karizmatik,yetenekli ve iyi bir oyuncu olsa da baş role hiç gitmeyen bir oyuncu kötü adam rollerinde hep daha başarılı olmuştur yeni dizi ve filmler de görmek isteriz.

sinemaadamı avatar sinemaadamı 15 Ocak 2016 12:14:56

10

sinemanın devi deyimi bu adam için uygun olur. oda salih güney tarzı bi aktördür hatta yeri geldi mi salihi bile geçiyor. oyla salih aslında başrole gitmiyor zaten çoğu filmdede jenerikte isimleri 3 veya 4 de çıkar. başrole gidiyor diyemem ama gitmiy orda diyemem ikisi için neden mi ? bu adamların ortak özelliği şu oynadıkları bikaç yapım hariç olaylar zincirini hep onlar kuruyor.olaylar onların veselesiyle gerçekleşiyor. ikiside psikopat rollerinde çok başarılı. yeri geldi mi onlardan haini yok , yeri geldi mi dünya iyileri, ama ikiside kötü adam denince akla gelir. yani iyi adam sıfatları onlara yabancı kalır. biz onları öyle tanıdık , öyle sevdik. zaten mağrifet kötüyü oynayabilmektir. kötülere herkes kızar. söver, hatta beddua bile eder ama erol taşın dediği gibi erol taşa taş atmışlar hain rollerde oynadığı için oda atın atın siz bana taş değil ekmek atıyorsunuz demiş. işte kötü adam olmak kolay değil. yalçın 300 e yakın filmde rol almasına rağmen hakettiği yere gelememiş. hatta bi röpartajında okudum beklemedim diyor iyi rolleri güzel filmleri gidip çok basit filmlerde oynadım dönemin erotik furyasını kastediyor olmalı gerçekten çok basit filmler onlar belli bir senaryo yok sadece kadın vücutlarını sergileme var. yalçın bundan ötürü kaybettiğini dile getirmek istiyor. daha sonrada arabesk furyası başlıyor yalçın gene kötü adam ve ne yazık ki yan rollerde. herşeye rağmen yalçın 10 numara bir oyuncu. ezilenler, yemin ,aslanların ölümü, yirmi yıl sonra, suçlu, şüphe, durdun dünyayı, sende mi leyla, vazgeç gönlüm filmlerini seyreden onun oyun gücünü çok iyi görür diyorum

Yandex.Metrica