İhsan Gedik

Gerçek Adı İhsan Gedik
Doğum Tarihi 10 Haziran 1942
Doğum Yeri Bafra-Samsun
Eğitim Durumu İlkokul

Biyografisi

1942 yılında Samsun da bir çiftçi ailesinin çocuğu olarak dünyaya geldi. Küçük yaşta ailesi ile İstanbul'a gelen İhsan Gedik, meraklı olduğu sinema ile tesadüfi bir şekilde tanışma fırsatını bulmuş. K endisi o günleri bir röportajında şu şekilde anlatmaktadır: ''Semih Sezerli geldi, “Abi hemşerim İhsan Gedik” diye arkadaşım beni ona tanıttı. O zamanlar 16 yaşındaydım. Kovulan arkadaşın yerine teknisyen olarak işe başladım. Erdek'te rahmetli Ayhan Işık ile bir filme başladılar. Ayhan Işık’ı öldürecek iki adam lazımdı. Rolü oynayacak adam gelmeyince Yavuz Selakman’ın yanına biri lazım. Memduh Ün dedi ki’ “bir ceket verin İhsan’a gelmeyen arkadaşın yerine o oynasın”. Badigard rolü. Hemen kendimi o işe adapte ettim. Rahmetli Ayhan ışık’a saldırdık. Kavga yaptık, rolümü başardım. Memduh Ün meşhur lafını söyledi “aferin tokmak”. Bana da o zaman 50 kr verdi. Yakut Film’in değişmez elemanı olmuştum.”
Birçok ünlü sinema yıldızı ile yüzlerce filmde farklı rollerde oynayan İhsan Gedik, şu anda film ve dizilerde oynama imkanını bulamadığından dolayı, farklı bir şeyler yaparak, “Dünden bu güne İhsan Gedik” albümü çalışmalarına başladı ve 48 yıllık sinema geçmişini, yaptıklarını bir kitap halinde derleyerek hazırladı.

Oyuncu (357)

Son Yorumlar (28)

burcusara avatar burcusara 17 Ağustos 2019 21:22:25

10

Sanırım kitap yazıp onu satıp kızını okutmuş. Beyaz show da görmüştüm bir kere, çok eğlenceli birine benziyor. Zaten oyunculuğu çok iyi. Kızını okuttuysa umarım kızı da ona bakar, hiç kimseye muhtac etmez. Sokaklarda yaşıyor diyenler var ama doğru mu acaba? Ben "yok artık" derim ama tabiki kendim İstanbulda yaşamadığım için kesin birşey bilmiyorum. Benim için kıymetli bir Yeşilçam emektarıdır.

sinemaadamı avatar sinemaadamı 30 Ocak 2016 14:46:39

9

iyi bir karakter oyuncusudur. birara kendisiyle denk geldim yaşlanmıştı,baston kullanıyordu kimseyle pek muhatap olmuyordu soğuk bir adamdı fakat gerçekten büyük bir emektar,cüneyt arkın,yılmaz güney, kadir inanır filmlerinde onu hep görürdük.kötü a dam rollerine çok yakışıyor. ben en çok battal gazi filmindeki petro, sığıntıdaki sadık, beş mülyoncuk borç verir misin filmlerindeki burhan rollerini seviyorum. çok iyi bir oyuncu :))

eylülfırtınası avatar eylülfırtınası 22 Ekim 2015 16:22:26

8

Cengiz Özdemir, ne demek istediğinizi anlamadım.Sanırım anlayan da olmamıştır.

Yandex.Metrica