İhsan Yüce

Gerçek Adı Mehmet İhsan Yüce
Doğum Tarihi 23 Ocak 1929
Ölüm Tarihi 15 Mayıs 1991
Doğum Yeri Elazığ
Ölüm Yeri İstanbul
Eğitim Durumu İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi

Biyografisi

Sinema ve tiyatro oyuncusu, senarist, yönetmen. İzmir Atatürk Lisesi ve İktisadi ve Ticari İlimler Akademisinde okudu. Bir süre özel şirketlerde muhasebecilik yaptı. Sanat yaşamına 1952'de İzmir'de Ha lk ve Çocuk Tiyatrosunda başladı. Bir sezonluk ömrü olan Bizim Tiyatroyu kurdu. 1965-1966 arasında Lale Oraloğlu Tiyatrosunda çalıştı. 1968 yılında üç arkadaşı ile birlikte Ankara Drama Tiyatrosunu kurdu. Bu tiyatroda Suç ve Ceza ile Sahne Işıkları isimli oyunları sahneledi ve ilgi gördü. Gen - Ar, Arena ve Direklerarası Tiyatrolarında çalışmalarını sürdürdü. Altın Yumru filmi ile oyuncu olarak sinemaya geçti. Ertem Eğilmez'in yönettiği Senede Bir Gün, Bir Millet Uyanıyor, Sürtüğün Kızı gibi filmlerde oyunculuğunu sürdürdü. Bu arada senaryo yazmaya başladı. Aslıer Film şirketini kurdu, senaristliğini, yönetmenliğini ve oyunculuğunu yaptığı Hayat Cehennemi adlı filmi yaptı. 1966 Antalya Film Festivalinde İşte Hayat filmindeki kompozisyonu ile En Başarılı Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü aldı. 1981 Antalya Film Festivalinde Derya Gülü isimli filmdeki rolüyle En Başarılı Erkek Oyuncu ödülünü aldı.

Yönetmen (10)

Senaryo (64)

Yapımcı (1)

Oyuncu (175)

Eser (1)

Son Yorumlar (74)

murat1984 12 Ocak 2017 15:10:00

Türk sinemansı'nın en iyi karakter oyuncularındandır. Yönetmenlik de yapmıştır fakat yönetmenliği oyunculuğu ve senaristliği kadar iyi değildir.Ayrıca burada doğum tarihi olarak 1926 yazmışsınız fakat değişik kaynaklarda doğum tarihi 23 Ocak 1929 vey a 1930 olarak geçmekte.Allah rahmet eylesin.

serdarcanik 13 Mayıs 2016 23:52:05

Yeşilçam'ın isimsiz kahramanlarından İhsan Yüce'nin nam-ı diğer "İhsan Baba'nın" hayatı belgesel oluyor...
https://www.facebook.com/ihsanyucebelgeseli

by_yeti avatar by_yeti 02 Mayıs 2016 14:01:52

10

Politik bir filmi, popüler gişe filmleri gibi çok büyük kitlelere izletmenin mümkün olduğunu biliyoruz. Nerden mi biliyoruz? Çünkü zamanında İhsan Yüce‘nin senaryosuyla Atıf Yılmaz bunu başardı da oradan biliyoruz. Senaristlik kariyerinde zirveye çık tığı bu filmde ayrıca (yine kız babası) Hacı Hüsso rolüyle kamera önünde de döktürmüş, Gülo‘yu ederinin çok üzerinde bir bonservis bedeliyle Feyzo‘ya okutmuştur.
Filmlerde ağaların veya köy korucularının köylüleri sömürmek için kullandığı kozları espritüel bir örgüyle işleyen İhsan Yüce, bir bakıma 1970’lerde yükselen Köylü Sosyalist hareketin mizahi taşlama örneklerini işlemiş olan belki de tek sinema sanatçımızdır. Yılmaz Güney‘in mizahtaki dengi olduğu dahi söylenmiştir. Ayrıca İktisat okumuş olması ve bu konudaki birikiminin senaryolarına yansıması filmlerine ayrı bir lezzet katmıştır.
Evet, onu en çok “kız babası” rolüyle izlemeye alıştık ama İhsan Yüce çok farklı renklerdeki karakterleri de aynı ustalıkla canlandırmayı başardı.
Türk Sineması seni çok arayacak USTA. Işıklarda uyu.

Yandex.Metrica