Münir Özkul

Gerçek Adı Münir Özkul
Namı Kel Mahmut
Doğum Tarihi 15 Ağustos 1925
Doğum Yeri İstanbul
Eğitim Durumu İstanbul Erkek Lisesi

Biyografisi

İsmail dümbüllü den devraldığı ünlü "kavuk" la tiyotra sahnelerindeki başarısını; canlandırdığı "Yaşar usta", "Turşucu Yaşar" ve "Kel Mahmut" karakterleriyle de sinema oyunculuğundaki ustalığını gözler önüne sermiştir. Türk sinema tarihinde özellikle, karakter oyunculuğunda başta gösterilen isimler arasındadır. 1972 yılında başrollerini Hülya Koçyiğit ile Tark Akan ın paylaştığı "Sev Kardeşim" adlı Erte Eğilmez filmindeki başarılı performansıyla Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde " en iyi erkek oyuncu" ödülüne layık görüldü. 

Oyuncu (231)

Son Yorumlar (139)

sinemaadamı avatar sinemaadamı 09 Aralık 2016 12:24:30

10

yeşilçamda beden dilini en iyi kullanan ustalardan biridir. oynadığı tüm rollerde son derece de başarılı buluyorum ben. kel mahmut, sucu rıza, yaşar usta,turşucu kazım ve diğer tüm baba rolleri en sevdiğim rolleridir. kimin zaman asabi, kimi zaman fı rıldak, kimi zaman babacan ama her zaman adam gibi adam. münir baba. felçli ve 91 yaşında bugün. allah tez zamanda şifasını versin. gülen gözlerde adile teyze ile bir atışma sahnesi var adile ona sattıysam kendi evimi sattım sanane falan diyor oda kendi evini ha al evini başına çal diyordu evi terkidiyordu orda tam oskarlık bir perfonmas sergilemişti. onun dışında aile şerefinde oktayın babası susması için para teklif ediyordu oda insan gibi bir geçmiş olsun diyeceğine önüme para atıyorsun oğlunu bulup suratını tükürmek istiyorum diyordu. oda oskarlık bir perfonmastı. bizim aile alevin babası ile yaptığı konuşma harfi harfine aklımda hele o en güzel konuşmasıydı. replikleriyle ve filmleriyle hep akıllarda kalacak bir oyuncu.

MAVİ GÖZ avatar MAVİ GÖZ 11 Haziran 2016 10:57:58

10

alle şerefi bizim aile gülen gözler neşeli günler hababam sınıfı filmlerinde bir harika

AlınYazısı avatar AlınYazısı 24 Mayıs 2016 09:05:46

10

Beden dilini ve mimiklerini bu denli ustaca kullanan çok azdır türk sinemasında.
Münir özkul Şahane bir oyuncu yeri gelir bir mahallenin delisi
Yeri gelir bir arkadaşın can dostu yeri gelir bir aile reisi yeri gelir bir öğretmen
Yeri gelir bir karakt er oyuncusu ve daha fazlası
Türk sinemasına kan ve can veren oyunculardan. Şu an 91 yaşında ve yatağa mahkum şekilde yaşıyor. Gönül isterdir ki konuşabilsin anlatabilsin anlıyabilsin. Ama o yıllardır en ufak bir tepki bile vermiyor. Bir Mucize olsa keşke Kel Mahmut konuşabilse bir mucize olsada Yaşar usta Tekrar gülebilse keşke. Hangi filmini söyliyelimki hepsi birbirinden şahane
Siyah beyaz dönemden 2000 lere kadar koca bir ömür Sinemanın kalbinde geçer.
Asla unutulmayacak Koca Çınar.

Yandex.Metrica