Sadri Alışık

Gerçek Adı Mehmet Sadrettin Alışık
Namı Turist Ömer-Gülerken ağlayabilen tek sanatçı
Doğum Tarihi 5 Nisan 1925
Ölüm Tarihi 18 Mart 1995
Doğum Yeri İstanbul
Ölüm Yeri İstanbul
Eğitim Durumu İstanbul Erkek Lisesi

Biyografisi

Türkiye'nin yetiştirdiği en büyük komedyenlerdendir. Kerem Alışık'ın babasıdır. 5 Nisan 1925 yılında İstanbul'da doğdu. Çocukluk yıllarında tiyatroya ilgi duydu. Okul piyeslerinde rol aldı, tiyatroya Cağaloğlu Halk Evi'nde başladı. İstanbul Erkek Lisesi mezunudur. 1946 yılında Günahsızlar adlı film ile sinemaya adım attı. Sinemada, Nejat Saydam'in yönettiği başrollerinde Ayhan Işık ve Belgin Doruk ile birlikte yer aldığı Küçük Hanımefendi serisi ile dikkat çekti ve seyircinin beğenisini topladı. Birçok bölümü olan Turist Ömer ve Ofsayt Osman serileri ile sinema kariyerinde zirveye ulaştı. Sadri Alışık, sinema kariyerinin yanında; bir dönem 45'lik plaklar doldurmuş ve gazinolarda çalışmış, ağırlıklı olarak İstanbul için yazdığı şiirlerinin toplandığı bir şiir kitabı yayımlamış ve yağlı boya ve kara kalem tablolara da imza atmıştır. 18 Mart 1995 tarihinde İstanbul'da ölen sanatçının anısına, eşi Çolpan İlhan tarafından kurulan Sadri Alışık Kültür Merkezi`nce her yıl Sadri Alışık Sinema ve Tiyatro Ödülleri verilmektedir.

Oyuncu (213)

Son Yorumlar (135)

KartalTibetTutkunu avatar KartalTibetTutkunu 08 Haziran 2017 02:05:26

Sinema yeşilçamda kelimelerin yetersiz kaldığı yegane aktör 7. sanat'ta ordinaryus profesör: 'Sen çekip gittin. Ama senin de sinemada ki, yerln hala doldurulamıyor Ve de doldurulamayacak! Mekanın Cennet Olsun.

sinemaadamı avatar sinemaadamı 18 Nisan 2017 17:47:44

10

yeşilçamın efsanevi jönü. unutulmaz bir aktör. gülerken ağlayabilen tek aktör diye anılır. en meşhur rolü turist ömerdir ama ben alibaba rolünü daha çok seviyorum. turist ömer filmlerini de tv lerde internette defalarca seyretsek bıkmadık. sadri alış ık komedi de dramada da çok başarılı bir aktör dür. oğlu kerem ve rahmetli eşi çolpan da çok büyük oyuncudur. ne de olsa sadri hocanın çizgisinden gitmişler. rahmetli ayhan ışık ile çok büyük dostlukları vardı. youtube de bir program da ayhanı öyle bir anlatmış sanki öz kardeşinden bahsetmiş. sadri baba espirileriyle konuşmalarıyla mimikleriyle hep akıllarda kalacak 10 numara bir aktördür. iyi bir insan olduğu da yüzündeki sıcak tebessümden çok belli. allah rahmet eylesin. 70 yaşında hayata veda etmiş. yeşilçam denince ilk aklıma gelen 10 isimden biridir. ne kemal sunal ne tarık akan ne ayhan ışık ne yılmaz güney ne sadri alışık hiçbir zaman unutulmayacaklar yeşilçamseverler tarafından.

TubaArtan avatar TubaArtan 28 Şubat 2017 22:13:42

10

Kendisini tek kelime ile anlat deseler..
"ADAM" derim....

Nur içinde yatsın. Ruhu şad olsun...

Yandex.Metrica