Kadir Savun

Doğum Tarihi 15 Ağustos 1926
Ölüm Tarihi 10 Ekim 1995
Doğum Yeri Doruksaray Köyü-İliç-Erzincan
Ölüm Yeri İstanbul
Eğitim Durumu Kabataş lisesi

Biyografisi

Kendisiyle yapılan bir söyleşide 1926 Erzurum doğumlu olduğunu, emniyet memuru olan babasının tayin olmasıyla küçük yaşta İstanbul'a geldiklerini, Kabataş lisesinden terk olduğunu ve 1949'da "Üvey Bab a" filminde Jandarma Astsb. rolüyle sinemaya geçtiğini ifade etmiştir. Yılanların Öcü filminde Aliye Rona'nın canlandırdığı Iraz ana karakterinden etkilenerek kızına Aliye Iraz adını koymuştur.

Oyuncu (368)

Son Yorumlar (55)

KartalTibetTutkunu avatar KartalTibetTutkunu 01 Ağustos 2017 02:19:41

Türk sineması yeşilçamda babacanda oyuncu denince
teredütsüz ilk akla gelen olmazsa olmazdır. Genelde iyi
rolde oynamıştır bence onunda Bilal İNCİ Erol TAŞ gibi
sert mizaç kötü karakter oyun yapısını uyan fiziği vardı
ama olmadı bu oyunu nedense? Mek anı cennet olsun

by_yeti avatar by_yeti 27 Nisan 2016 16:26:10

9

Sevgili Kadir Baba, beni bağışla. Çocukluğum gençliğim seninle geçti ama, sana ait hiçbir şey bilmiyorum. İnternet denen koskocaman sanal dünyada seninle ilgili bilgi yok. Işıklarda uyu baba, mekanın cennet olsun.

Gasiyta avatar Gasiyta 26 Nisan 2016 10:20:28

10

Neden mecburmuş gibi hep iyi adam rollerini oynadı. Bence heybetiyle kötü adam rollerini çok iyi yansıtırdı. Ve yakışırdıda. Hiç bu açıdan bakmıyoruz. Gaddar ağayı oynasaydı örneğin iyi adam rollerinden daha çok akılda kalırdı. Ve ödüller alırdı. Ödü l almasını sağlayacak bi rol verilmedi büyük ustaya. Çok yazık olmuş. Evet hepimizin sevgisini saygısını hayranlığını kazanmıştır ama keşke sadece iyi adamı değil kötü adamı da oynasaydı. Bi Erol taş bi Bilal inci bi Hayatı hamzaoğlu oynadığı kötü adam rolleriyle hem daha çok etkili olmuşlardır hem daha çok akılda kalmışlardır hem daha çok ödül almışlardır.

Yandex.Metrica