Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Memduh Ün

Memduh Ün

Doğum Yeri : İstanbul

Doğum Tarihi : 14 Mart 1920

Ölüm : 2015-10-16

Eğitim : Tıp fakültesinden ayrıldı

Hakkında : Vefa lisesini bitirmiş, tıp fak. 4.sınıftan ayrılmış. Eskişehir Şeker Fabrikası, Ankara DDY, İstanbul Maliyesi ve Belediyesinde çalışmıştır. 1938'den 1953'e kadar başta Vefa ve Bjk olmak üzere çeşitli kulüplerde futbol oynamıştır. Sanat hayatı oynadığı "Damga" filmiyle başlamış, 1954'de Dr. A. Alyanak'la Yakut filmi kurmuştur. "Yetim Yavrular" filmiyle yönetmenliğe başlamış, "Üç Arkadaş" filmiyle sinemamızda yeni bir dönem açmış, 1960'da Uğur filmi kurmuştur. 1966 Antalya Film Festivali'nde En İyi Yönetmen seçilmiştir. (Alıntı:Türk ve Dün.Ün.Ans.ve çeşitli kaynaklar) . Zafer ALGAN 

İlgili FilmlerKartalTibetTutkunu

23 Temmuz 2017 17:15

Türk sineması yeşilçam'ın altı altın yönetmeninden biri diye gösterilir sinema otoretisince eski haber kaynakta (diğer beş yönetmen Osman SEDEN Metin ERKSAN Atıf YILMAZ Lütfü AKAD Halit REFİĞ). 1960 1970 in bir çeşit güzelde filmler ile duayen sayılır Allah rahmet eylesin

Cevap Yaz

murat1984

12 Ocak 2017 14:45

Futbolculuktan sinemaya geçmiş sinemaya oyunculukla başlamış sonra yönetmenliğe geçmiş ve Türk Sineması'nın en iyi iik 10 yönetmeni arasına girmiş çok iyi bir yönetmendir.Dört Yapraklı Yonca'nın ve erkeklerdeki üç yapraklı yonca(Cüneyt Arkın,Kadir İnanır,Tarık Akan)nın hepsinin filmlerini yöneten birkaç yönetmenden biridir.Tam adı Memduh Arif Ün'dür.Allah rahmet eylesin.

Cevap Yaz

sinemaagresif

18 Ekim 2015 19:00

sinemamızın yapı taşlarından biriydi memduh ün.yönetmenliğinin yanı sıra çok iyi bi senarist ve yapımcıydı aynı zamanda. oyunculuğuna diyecek bişey yok zaten . filmlerde canlandırdığı kötü adam ve patron rolleri unutulmaz. çok büyük bi kayıp gerçekten. allah rahmet eylesin.

Cevap Yaz

mansuryıldırım

17 Ekim 2015 09:29

Memduh ün çok iyi bir yönetmendi ayrıca oyunculuğuda iyiydi kötü adam rollerinde başarılıydı futbolcu iken sakatlık geçirip sinemaya geçmiş sonra sinemada bir çok görevden sonra yıllar içinde çok büyük bir yönetmen olmuşdu en iyi filmleri üç arkadaş,kırık çanaklar ve bütün kapılar kapalıydı bütün filimleri belli bir kalitede olan ender yönetmenlerdendi kötü bir filmini hatırlamıyorum allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun.

Cevap Yaz

Rıza_Nur

16 Ekim 2015 22:51

95.5 yıl sinemayla dolu bir ömrü vardı.Ayrıca oyunculuğu ve futbolculuğu da vardı.Kolormatik gözlükleriyle tanınırdı.Allah rahmet eylesin.

Cevap Yaz

Göztepe

16 Ekim 2015 21:11

Türk sinemasının en iyi en önemli yönetmenlerinden biriydi sinemaya futbolculuktan gelen duayenlerden .Büyük bir oyuncu değildi ama gerçekten çok büyük yönetmendi Allah rahmet eylesin Türk sinemasına verdiği emekler çok fazla tartışılamaz düzeyde ve kalitede.

Cevap Yaz

sinemaadamı

16 Ekim 2015 20:33

ALLAH RAHMET EYLESİN. türk sinemasının en iyi 5 yönetmeninden biridir benim gözümde. dev bir oyuncudur aynı zamanda çok filminde yapımcılığını yapmıştır. UĞUR film kendisinin film şirketidir. ayhan ışık , yılmaz güney, cüneyt arkın , fatma girik , türkan şoray ve daha bi çok büyük oyuncu ona çok şey borçludur. en önemli rolleri bana göre şunlardır. bekçiler kralı filmindeki rüşvetçi patron , yıkılmayan adamdaki büyük patron , umutsuzlardaki yılmaz güneyle karşılıklı oynadığı rolleri benim için unutulmaz. ama içlerinde en çok cemil dönüyor filmindeki rolü. sonda kendini öldürdüğü sahnedeki silah tutuşu ne kadar büyük oyuncu olduğunu gösterir. cüneyt arkınla çevirdiği filmlerde hep diyologlar aynı dır patronken daima namlı dostları, çevresi çok parası vardır. ama daima cüneyt resti çeker. rahmetli muhip arcıman, sadettin erbil, erdoğan esenboğa ve kamuran usluerin sesi kendisine çok yakışırdı. ayrıca cüneyt arkının battal serisinin yapımcılığınıda kendi yapmıştır. nur içinde yatsın.

Cevap Yaz

liondaddy

16 Ekim 2015 19:39

Allah rahmet eylesin. Usta bir yönetmendi.

Cevap Yaz

Uğur44

16 Ekim 2015 13:04

Allah Rahmet Eylesin Hiç Untulmaz Böyle İnsanlar Bence

Cevap Yaz

MGUNAY

16 Ekim 2015 11:49

Allah rahmet eylesin. Memduh Ün'ün yönetdiği filmleri ne bileyim bir ayrı severdim. Bekçiler Kralı ve Köşe Kapmaca filmlerinde kötü adamı harika canlandırmıştı. Yeşilçam sineması severlerin başı sağolsun.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica