Fuat İşhan

Doğum Tarihi 5 Mayıs 1927
Ölüm Tarihi 25 Ocak 2019
Doğum Yeri Istanbul
Ölüm Yeri antalya

Biyografisi

1927'de İstanbul'da doğdu. Güç koşullar içinde büyüdü. İlkokul çağından itibaren hem çalıştı, hem okudu. Orta öğrenimi sırasında başarılı bir öğrenci olduğu için okul temsillerinde başroller verildi. Bu oyunlar Şehir Tiyatrosu'nun sahnelerinde oynanınca, hayatının uğraşını bulmuş oldu. Çünkü oyunlar, zamanın ünlü tiyatrocuları tarafından seyredilmiş ve Muhsin Ertuğrul, değerli oyuncuları Sami Ayanoğlu ile Talat Artemel'i evine göndererek tiyatroya çağırtmıştı onu. Artık hem okuyor hem sahneye çıkıyordu. Hukukun son sınıfına kaldı. 1946'dan beri – kısa bir rahatsızlık dönemi ve yedek subaylık hariç – Şehir Tiyatroları'nda çalışmıştır. Yüzden fazla oyunda; gibi önemli roller yüklenmiştir. Yönetmenlik de yapmıştır.

Orta öğretim sırasında amatörce başladığı oyun yazma uğraşını sürdürmüş TRT ve Kıbrıs Radyosu'nda yayınlanmış otuz kadar radyo oyunu yazmıştır. “Sevgili”, “Nişanlılar”, “Deli Oğlan”, “Beşik Nişanı”, “Sarı Traktör”(T. Apaydın'dan uyarlanma ), “Gülyabani”(H.R. Gürpınar'dan uyarlama), Köyün Kamburu(K.Tahir'den uyarlama) ve Atatürk Yılı yarışmasında ödül kazanan “Oy Deniz” bu radyo oyunlarından bazılarıdır.

Radyo ve TV'de seslendirme de yapan yazarın sahneye çıkmış üç oyunu vardır. Bir arkadaşı ile yazdığı “Küçük Gezginler” isimli çocuk oyunu, 1974-75 sezonunda Şehir Tiyatrosu'nda oynanan “Kubilay” ve “Bayrak Böyle Yükseldi”.

Oyuncu (172)

Son Yorumlar (12)

Göztepe avatar Göztepe 27 Ocak 2019 16:20:15

10

İyi bir seslendirme sanatçısıydı Allah rahmet eylesin.

mkurtsen avatar mkurtsen 26 Ocak 2019 15:12:50

8

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları duyurusu,
"İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, değerli sanatçılarından, oyuncusu, yazar ve seslendirme sanatçısı 92yaşındaki Fuat İşhan'ı yitirmenin üzüntüsünü yaşıyor" Diye duyurdu

.Fua t. İşhan, Antalya Kurşunlu Kent Mezarlığı'nda toprağa verildi.
Ailesinin , sevenlerinin ve tüm tiyatro camiasının başı sağ olsun.
Ona çok teşekkür ediyoruz. Saygı ve sevgiyle sonsuzluğa uğurluyoruz."

aybicekurtkız avatar aybicekurtkız 26 Ocak 2019 14:38:18

10

Değerli sanatçımız Ayşen Gruda'yı kaybedeli iki gün olmuşken şimdi de yüzlerce filmde sesi ile karakterlere hayat veren değerli sanatçı Fuat İşhan'ı kaybettik. Sesini en çok Aile Şerefi'nde Eriş Akman'la hatırladığım sanatçımıza Allah'tan rahmet dil erim.

Yandex.Metrica