Cüneyt Arkın

Gerçek Adı Fahrettin Cüreklibatur
Namı Malkoçoğlu
Doğum Tarihi 8 Eylül 1937
Doğum Yeri Karaçay Köyü-Alpu-Eskişehir
Eğitim Durumu İstanbul Tıp Fakültesi

Biyografisi

Sinemaya bir derginin (Artist) açtığı yarışma sonucunda girdi (1964). İlk evliliğinden bir kızı oldu. İkinci evliliğinden iki oğlu var. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesini tek tercihle kazandı. Adan a Feke'de doktorluk yaptı. Karatede siyah kuşak sahibi.

Yönetmen (45)

Senaryo (38)

Yapımcı (10)

Oyuncu (327)

Son Yorumlar (234)

Mranonim 18 Mayıs 2017 20:20:10

10

Yönetmenliğide, oyunculuğuda on numara idi. Onun sevdiğim bir sürü filmi var. En sevdiğim aktör olduğunu söyleyebilirim.

SarpBayhan avatar SarpBayhan 20 Nisan 2017 13:18:46

10

FahrettinCüreklibatur yada hepimizin bildiği ismiyle Cüneyt Arkın Türk sinemasına yıllarına vermiş büyük bir usta büyük bir oyuncudur. Tartışmasız karizması kendisini hep ön planda tutmuştur. Özellikle tarihsel anlamdaki Köroğlu, Malkoçoğlu, Kara Mur at ve Battal Gazi Serisi mükemmel filmleri bence kuşaktan kuşağa devam edecek başyapıtlardır. Yine sosyal içerikli filmleri Vatandaş Rıza, Baba Kartal, Alın Yazısı, Oğlum İçin, Yıkılmayan Adam gibi filmlerinin yeri de biz sinemaseverler için çok başkadır. Sonraki yıllarda belkide popüler kültüre yenilmiş komik olmayan gereksiz filmlerde de oynamıştır ama her zaman popülaritesini korumuş bir isimdir. Ben yinede istediği yerlere geldiğini düşünmüyorum. Bu filmleri Amerika'da Hollywood için yapsaydı eminim şimdi Arnold Schwarzenegger, Slyvester Stallone, Kurt Russell gibi bir aktör olabilirdi. Eskişehir Alpu'lu kendini yetiştirmiş tıp okuyup doktor olmuş aynı başarıyı sinemamız içinde sürdürmüş bir ustadır. Filiz, Kaan ve Murat adında üç çocuğu bulunmaktadır. Aynı zamanda küçük oğlu Murat'da oyunculuk yapmaktadır. Kendisine uzun ve sağlıklı bir ömür diliyorum.

TubaArtan avatar TubaArtan 28 Şubat 2017 22:09:53

10

Sanırım yeşilçamın en güzel bakan adamı... ve yakışıklılık konusunda o da bayrağı taşıyanlardan hernekadar onun adıyla ilk akla gelen Malkoçoğlu ya da Kara Murat karakterleri olsada ben kendisine romantik rolleri daha çok yakıştırdım. Sinemaya gerçek ten büyük hizmetleri bulunan duayenlerdendir..Yeşilçamın en müstehcen döneminde sinemayı diğer jönler gibi bırakmamış hakettiğinden çok daha az ücretlerle mücadeleye ve seyircisiyle buluşmaya devam etmiştir. Belki de kendisini efsane kılan da çizdiği bu rotadır..Umarım uzun yıllar daha aramızda olur..Kendisini seviyorum ve yerinin doldurulabileceğini sanmıyorum..

Yandex.Metrica