Kamran Usluer

Namı Kamuran Usluer
Doğum Tarihi 1 Ocak 1937
Ölüm Tarihi 26 Temmuz 2004
Doğum Yeri İzmir
Ölüm Yeri İstanbul
Eğitim Durumu İstanbul Şehir Tiyatroları

Biyografisi

1937 yılında İzmir'de dünyaya gelen Kamran Usluer, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'nda çeşitli oyunlarda önemli roller üstlendi. Otuz yılı aşkın emek verdiği Türk sinemasında en çok E şkıya'daki Berfo ve Salkım Hanımın Taneleri'ndeki Halit Bey karakterleriyle tanınır.

İstanbul Şehir Tiyatrolarında uzun süre çalışmış, buradan 2002 yılında, yaş haddinden emekli olmuştur. Ayrıca, uzun yıllar seslendirme yapmıştır.

Akciğer kanseri nedeniyle uzun süre tedavi görmüş, ancak 2004 yılında tedavi gördüğü Acıbadem Hastanesi'nde vefat etmiştir.

Oyuncu (302)

Son Yorumlar (31)

eskiseyyah avatar eskiseyyah 18 Eylül 2017 21:55:17

10

Allah rahmet eylesin.
iyi bir sinema adamıydı.
seslendirme ustası müthiş ... hele sürüdeki hamo seslendirmesi .

cinema_01 08 Haziran 2016 04:22:06

Enfes bir sese sahiptir. Yaptigi seslendirmelerdeki tonlamalar muhtesemdir. Özellikle, kizgin ve öfkeli bir karakteri sesi ve vurgulamalariyla muhtesem aktarir. Sürü filmindeki Tuncel Kurtiz seslendirmesi ve Yangin filmindeki Fikret Hakan seslendirme si bunun en iyi örneklerinden birkacidir. Bunun disinda, Milyarder filmindeki Ergun Köknar seslendirmesi de inanilmazdir. Özellikle, Ugur Yücelle karsilikli olan tatlicida gecen sahne.
Ne yazik ki oyuncu olarak cok filmde yer almadi. Cogunlukla, Yesilcamdan gelip, bugün kendini usta oyuncu olarak gösterenlerin eksiklerini, o muhtesem sesiyle kapatti ve hatta onlara "en iyi erkek oyuncu" ödülü bile kazandirtti. Bunun örnegi Tarik Akanin oynadigi Pehlivan filmidir. Dünyanin neresinde, kendini konusamayan oyuncuya "en iyi erkek oyuncu" ödülü verilmistir? Kamran Usluuer' in o muhtesem sesi ve sahane tonlamalari olmasaydi, hicbir duyguyu almadan Tarik Akanin bos bos bakislarini izleyecektik. Suna bakin Kamran Usluer seslendirir, ödülü de Tarik Akan alir.
Eskiya filmindeki performansindan söz edecektim ama, ona performans denmez herhalde cünkü oynamaktan öte birsey yaptigi.

mansuryıldırım avatar mansuryıldırım 21 Şubat 2015 03:15:38

9

Eşkiya,salkım hanımın taneleri,en büyük şaban,alın yazısı,düğün ve gülbeyaz dizisi vs. bir çok işte muhteşem performansı olmasına rağmen hiç bir zaman popüler bir oyuncu olamamıştır bunda tiyatro yapmasıda etkili olmuştur bilindiği üzere sinemacılar tiyatrocuları pek istemezler tiyatro oyunculuğu sinemaya uygun değildir ayrıca ne skandalı vardır nede aşk hikayeleri ama bizler ona hiç unutmadık untmayacağız ayrıca dublajda da çok iyiydi allah rahmet eylesin.

Yandex.Metrica