Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Türker İnanoğlu

Türker İnanoğlu

Doğum Yeri : karabük-safranbolu

Doğum Tarihi : 18 Mayıs 1936

Eğitim : Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu

Ajans : Erler Film

Hakkında :

Sinemaya reji asistanlığı yaparak başladı(1958). Senden Ayrı Yaşayamam adlı filmiyle yönetmenlik yaptı (1960). Erler Film şirketini kurdu (1962). Oyuncu Filiz Akın'la evlenip ayrıldı. İkinci evliliğini ise oyuncu Gülşen Bubikoğlu ile yaptı. 1984 yılından sonra yapımcı olarak büyük ticari başarılara ulaştı. FİYAP ve SESAM kuruluşlarının başkanlığını yaptı.      

Türker İnanoğlu, 1957'den beri bir insan ömrüne sığmayacak derecede eser üretti. 300 sinema filmi, 14 bin saat TV programı yaptı. Seri halde ilk renkli filmi o üretti. Video-kasetler ve cihazlarını Türkiye'ye ilk o soktu. İlk uyduyu kuran ve özel televizyonculuğun temelini atan kişi. TRT'ye kurum dışından, ilk TV programlarını yaptı. İlk özel TV stüdyosunu kurdu.  Başta Türkan Şoray olmak üzere pek çok sanatçıyı ilk o keşfetti, Türk Filmciler Derneği, Fiyap ve Sesam'ı kurdu. Sinema kanunlarının çıkarılmasına büyük rolü oldu. Birikimlerini sinemaya aktarmak üzere Türvak'ı kurdu. Sinemaya hizmet vermiş ihtiyaç sahiplerine aylık bağladı. İki ilkokul, bir sinema okulu açtı. Türkiye'nin ilk özel sinema müzesini kurdu.


İlgili FilmlerGRAND EKINOKS

19 Ekim 2020 18:30

sinema adına çaba sarfettikten sonra bu vatandaşa benden 4 puan çalışır.1964 te filiz akın hanımefendiyle evleniyor ilker inanoğlu dünyaya geliyor. 1974 te filiz hanımdan boşandıktan sonra yine aynı yıl içerisinde bu kez gülşen bubikoğlu ile evleniyor. böyle şans her kula nasip olmaz. sinemadan kazandığını sinema için harcamış biri olarak yinede saygı duyuyorum.

Cevap Yaz

ToqqLe

19 Mayıs 2020 11:04

Yapımcı olarak başarılı olsa da vasat bir yönetmen ve senarist di yönetmenlik de 82 işi var yazık gerçekten.

Cevap Yaz

zekeriyyaa

23 Eylül 2019 20:29

arka sokakları neden bitirmiyor allah acil şifalar versin umarım iyileşir de birazda sinemaya yatırım yapar

Cevap Yaz

KartalTibetTutkunu

3 Ocak 2019 03:05

Türk sineması'nın mihenk taşı yönetmen yapımcı olduğu yadsınmaz gerçek. Röportaj'ın da en fazla çalıştığı jön Kartal TİBET & Cüneyt ARKIN'ı tatlı da bi rekabet içine soktuğunu bunu özellikle Cüneyt ARKIN'ın O dönem ki ruh haliyatını terapi amaçlı yaptığını söyler. Nacizane fikrim: İlk eşi Filiz AKIN ve Gülşen BUBİKOĞLU'nu özgür oyun desteğinin; Memduh ÜN'nün Fatma GİRİK'in kadar olmadığı

Cevap Yaz

murat1984

22 Ağustos 2018 13:21

Sinemaya yönetmenlikle başlayıp yapımcılıkla devam eden iyi bir sinemacımızdır.Kaliteli filmlerin yapımcısı ve yönetmenidir.Sinemamızın büyük isimleri ile çalışmıştır.Sağlıklı ömürler dilerim kendisine.

Cevap Yaz

mansurx

1 Kasım 2016 09:46

Türker inanoğlu yapımcı olarak türk sinemasına ve türk dizilerine bir çok film kazandırdı yönetmenlikte yaptı yönetmenliği orta karardır yapımcı olarak ve yönetmen olarak çoğu işi gişe işi işler yaptı sanatsal bir kaç film yaptı arka sokakları 10 yıldır devam ettiriyor artık dizi saçmaladı ve bir çok oyuncunun kariyeri bu dizi yüzünden parlayamadı artık şu diziyi bitirsin her şeyde para olmamalı.

Cevap Yaz

Komedyacı

23 Ekim 2016 15:58

Türker İnanoğlu, sinemadan kazandığını yine sinemaya yatıran gerçek bir sinema aşığı ve sinema emekçisidir. Saygıyla.

Cevap Yaz

mansur34

15 Mayıs 2016 10:50

Sevgili türker inanoğlu erler film yapımı sinema filmi,tv filmi ve tv dizilerinin dvd lerini çıkarırsa seviniriz yada yeşilçam türkiye adlı sitelerinde yayınlasınlar özellikle arapça ve farsça olan filmlerin türkçe dublajlı hali varsa dvd lerini bekliyoruz yada en azından türkçe altyazılı hallerini böylece bu yayınlanmayan erler yapımı izlemediğimiz film ve dizilere olan merakımızda böylece biter bizi bu meraktan bir an önce kurtarır umarım sevgili türker inanoğlu.

Cevap Yaz

balbal

11 Ocak 2011 23:51

Kendisi bir çok projeye yapımcılık yapmış Türk sinemasına emek vermiş birisi. Türk sinemasına yapmış olduğu katkılardan dolayı kendisine teşekkür ediyorum.

Cevap Yaz

kartal tibet tutkunu

12 Kasım 2010 19:12

"İlk yıllar beyaz perde de şuan beyaz cam da aktüel sinema  sanat'ına yönetmen/yapımcı olarak bi şekilde sürdürmekte."

Cevap Yaz
Yandex.Metrica