Ali Şen

Gerçek Adı Ali Şen
Doğum Tarihi 1 Ocak 1918
Ölüm Tarihi 15 Aralık 1989
Doğum Yeri Adana
Ölüm Yeri İstanbul

Biyografisi

Türk sinemasının efsane oyuncularından olan sanatçı, 1918 yılında Adana’da doğdu ve ilk kez Adana Halkevi’nde sahneye çıktı. 1944 - 1946 yılları arasında gezginci Sadi Tek Tiyatro’sunda oynadı. 1950′l erin başında İstanbul’a yerleşti.
Kameralar karşısında ilk rolünü 1954 yılında Turgut Demirağ’ın filmi “Ahretten Gelen Adam” filmi ile oynadı.
Aynı zamanda kendisi gibi sinema sanatçısı Şener Şen’in babası olan Ali Şen, komediden drama bir çok eserde rol almış, 300 kadar sinema filminde oynamıştır.
Uzun sanat yaşamı boyunca ilginç karakter rolleriyle geniş izleyici kitleleri tarafından benimsendi.
Özellikle “Yılanların Öcü” (1962) filminde canlandırdığı muhtar ve “Vurun Kahpeye” (1964) filminde canlandırdığı Hacı Fettah tiplemeleriyle unutulmazlar arasına girdi.
Komedi filmlerinden romantik filmlere her tür filmde rol alan oyuncu, rolünün hakkını vererek oynamış, ‘İyi kalpli babacan adam’ kadar ‘Kötü adam’ ı da başarıyla canlandırmıştır.
Türk sinema izleyicisinin kalplerinde yer eden Ali Şen, 15 Aralık 1989 tarihinde geçirdiği bir rahatsızlık sonucu vefat etti.

Oyuncu (368)

Son Yorumlar (74)

toprakcan01 avatar toprakcan01 02 Temmuz 2018 03:24:12

10

Yeri asla dolmaz oyuncularımızdan efsanedir büyük oyuncudur çok büyük oyuncudur şener şenin babasıdır şener şen bir açıklamasında : babam hiç bir zaman oyuncu olmamı istemedi o doktor olmamı istiyordu ama ben her zaman oyuncu olmak istemişimdir dedi ve ekledi babam oynadıgı filmlerden para çok alamadı o yüzden ek iş olarak bir fabrikada ustabaşı olarak çalışıyordu demişti mekanı cennet olsun nurlar içinde uyusun

seryap1984 04 Haziran 2018 13:22:24

10

Türk sinemasının efsane oyuncularından dır, oynadığı filmlerde ki mimikleri hareketleri, oyunculuk bölümünde ders olarak okutulmalıdır, Allah rahmet eylesin Ali Şen babaya...

SarpBayhan avatar SarpBayhan 20 Eylül 2017 15:11:35

8

Usta Aktör Ali Şen için tek kelimeyle mükemmel oyuncu demek yeterli olur. Özellikle Kemal Sunal filmlerindeki uyanık paragöz rollerini harika oynamıştır. Köşeyi Dönen Adam filminde eşeğe tıraş oldurduğu sahne unutulmazdı. Yine Sakar Şakir, Üçkağıtçı, Tokatçı, Yedi Bela Hüsnü, Kılıbık, Banker Bilo, Petrol Kralları, Salak Milyoner gibi filmlerdeki performansı takdire şayandır. Tabi bunda kendisine yapılan mükemmel dublajında etkisi çoktur. Ali Şen aynı zamanda usta aktör Şener Şen'in babasıdır. Baba-Oğul karşılıklı oynadıkları Banker Bilo'daki diyalogları tadından yenmez. Gerçek hayattaki sesi filmlerde duyduğumuz sesinden çok farklıdır. Hatta YouTube'de yazarsanız Ali ve Şener Şen'in beraber katıldıkları bir programdan rahmetlinin gerçek sesini duyabilirsiniz. Ali Şen'i saygı ve rahmetle anıyorum.

Yandex.Metrica