Kartal Tibet

Doğum Tarihi 27 Mart 1938
Doğum Yeri Ankara
Eğitim Durumu Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü

Biyografisi

Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümünden mezun olduktan sonra uzun yıllar Ankara'da tiyatro oyunculuğu yaptı. Suat Yalaz'ın 1960 yılında yarattığı  karakteri Karaoğlan'ın sinemaya uyarlanan Karaoğlan Altay dan Gelen Yiğit adlı filminde baş rolü üstlendi. Tosun Paşa filmiyle 1976 yılında oyunculuğu bırakıp yönetmenliğe başladı.Antalya Altın Portakal Fİlm Festivali, Yaşam Boyu Onur Ödülü, 2002Antalya Altın Portakal Fİlm Festivali, Yıldırım Önal Anı Ödülü, 2006

1963 yılında Gündüz Sencer hanım ile evlendi “Kanat”adında bir oğlu (11 mart 1964) ve “Kumru”adında bir kızı var.

Yönetmen (64)

Senaryo (10)

Yapımcı (2)

Oyuncu (132)

Son Yorumlar (114)

Hazalydn avatar Hazalydn 21 Ekim 2017 17:20:57

9

Oyunculuğunu çok beğendiğim fakat yönetmenliğini bir kaç filmi hariç çok sevemediğim etkileyici aktör.

Miro_Mardin avatar Miro_Mardin 18 Ekim 2017 22:52:57

Gerek oyuncu olarak gereksede yönetmen tam bir yeşilçam emekçisidir.Eline kamera alanın Yönetmen kesildiği seks furyası döneminde mücadele etmiş ve belkide en iyi eserlerini o dönem vermiştir.Tosun paşa,sultan,umudumuz şaban,zübük,kılıbık,iffet,deli deli küpeli,milyarder,öğretmen ve süper baba gibi şaheserler ortadayken ona kötü yönetmen sıfatını yakıştırmak insafsızlık olur.Kartal tibet'i elestirecegim tek husus "Şaban" mitinin cılkını çıkarmasıdır.Ticari amaçla yapılmış bu filmler Kemal sunal filmografisinin en kötüleridir.Ne yalan söyleyeyim ; Tosun paşa gibi bir şaheserin yönetmeni ile Gurbetçi şaban'ın yönetmenin aynı kişi olduğuna inanmakta halen zorlanıyorum.buna rağmen yukarda saydığım eserlerden dolayı ona büyük saygı duyuyorum.

KartalTibetTutkunu avatar KartalTibetTutkunu 23 Temmuz 2017 03:36:35

Türk sineması yeşilçam'ın altı altın yönetmeninden biri (diğerleri Osman SEDEN Ertem EĞİLMEZ Metin ERKSAN Lütfi AKAD Atıf YILMAZ). 1961 de sinema öncesi Ankara Meydan Tiyatro Kurucusu Ve oyuncu yönetmen olarak oynarken; 1965'te de "Karaoğlan" filmi i çin Suat YALAZ Ayhan IŞIK'ın bulunduğu seçici jüri kurulca 1. seçilerek Türk sinemasında aktör-jön olup, 120 filmde başrol de oynar, on yıl sonra aktörlüğü bırakarak yönetmen olup O'nunda adı 'altı altın yönetmen' arasında yer almakta Sağlık ve mutluluk dolu bir yaşam dilerim.

Yandex.Metrica