Esen Günay

Doğum Tarihi 1 Ocak 1943
Doğum Yeri İzmir
Eğitim Durumu Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü

Biyografisi

Türk sinemasının önemli bir dublaj sanatçısıdır. 30 yıl Kadir İnanır'ı filmlerin ve dizilerin seslendirmelerini yapmakla birlikte, iki filminin dışında Ferdi Tayfur'u bütün filmlerinde seslendirmişti r.

Ayhan Işık, Yılmaz Güney ve Orhan Gencebay dışında 1963 yılından günümüze Türk filmlerinde ve yabancı film ve dizileri de seslendirmiş olan Günay, özellikle Amerika kıtasının keşfini anlatan 1492: Conquest of Paradise adlı filminde Kristof Kolomb'u canlandıran Gérard Depardieu adlı oyuncuya Türkçe dublaj için sesini vererek gönüllerde taht kurmuştur.

Bu güne dek yaklaşık 15.000 film ve dizilerde jönleri seslendiren Esen Günay, 1965 yılında sinema reklam filmlerinde başladığı seslendirmeye şu sıra Vodafon reklamlarında devam etmektedir. 46 Senedir seslendirme sanatçısı olan Esen Günay, 1960 yılında Ankara Devlet konservatuvarında tiyatro tahsili yapmış daha sonra İstanbul'daki Arena tiyatrosunda Yıldırım Önal ile birlikte birçok tiyatro oyununda rol almıştır.

2014 yılı itibariyle,

Esen Günay şimdilerde Tv8 televizyon Kanalı'nın kurumsal sesi olarak çalışmalarını sürdürmekte.

Oyuncu (604)

Eser (2)

Son Yorumlar (25)

sinemaadamı avatar sinemaadamı 06 Aralık 2016 13:08:02

esen günay dedi mi aklıma ilk ferdi tayfur geliyor. sesi en çok ferdi babaya yakışıyor. yadeller, batan güneş,kara gurbet,son sabah, yuvasız kuşlar,huzurum kalmadı,günaha girme gibi filmlerde hep onun sesi var. ferdi babayla adeta özdeşleşmiş bir ses tir. bunun dışında 70 li yıllardada en çok yalçın gülhan ve aytaç armana giderdi sesi. mesela erkekler ağlamaz filminde yalçını o konuşmuştu. nefret,yemin,ezilenler gibi filmlerdede yalçın abiyi hep o seslendirmişti. sesi bilhassa yüksek sesle konuştuğunda çok iyi bağırma çağırma inleme seslerini çok güzel çıkartıyor. ayrıca argo kelimeleri ,siyasi içerikli cümleleri de çok iyi kullanıyor. tarihi filmlerdede sesi kötü adamlara yakışıyor. örneğin, yıldırım gencer, turgut özatay, nihat ziyalan, atilla ergün sesinin en çok yakıştığı kötü adamlardandır. manken furyası ve arabesk filmlerdede sesi baya kullanılmıştır. selami şahini bile konuşmuştur. ilk dönemlerinde ibrahim tatlıses ve gökhan güneyi de bol bol seslendirmiştir. reklamlarda bile dublajlık yapan bir dublaj sanatçısıdır. kadir inanırı dizilerinde hep o konuşmuştur. sesi tolga savacı ve tarık tarcana da çok iyi gider. tarık akan ve cüneyt arkını seslendirmiştir başarılı bir şekilde allah uzun ömürler versin esen abiye.

mansurx avatar mansurx 06 Aralık 2016 06:24:53

6

Esen günay iyi bir dublaj sanatçı ama seslendirmen olarak pek seçici olmamıştır neredeyse o dönemde kim popülerse onu seslendirmiştir 70 ler furyasında seslendirmenlik yapması bence kariyerinin en yanlış seçimidir ama günümüze kadar seslendirmenlik y apması da bir başarı sayılır.

Eko09 01 Şubat 2016 12:22:45

O kadar süper bir ses ki kendisi seksen li yıllarda sinemada. Christopher Reeve in canlandırdığı Superman i seslendirmiştir . Sesi o kadar yakışmış ki kaç yıl geçti hala hafızamda kazınmış.O filmlerin kayıtları nerelerde acaba. Tekrar izl emek isterdim. Çok başarılı dublajlar idi.

Yandex.Metrica