Esen Günay

Doğum Tarihi 1 Ocak 1943
Ölüm Tarihi 29 Ağustos 2018
Doğum Yeri İzmir
Eğitim Durumu Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü

Biyografisi

Türk sinemasının önemli bir dublaj sanatçısıdır. 30 yıl Kadir İnanır'ı filmlerin ve dizilerin seslendirmelerini yapmakla birlikte, iki filminin dışında Ferdi Tayfur'u bir iki film haricinde bütün fil mlerinde seslendirmiştir.

Ayhan Işık, Yılmaz Güney ve Orhan Gencebay dışında 1963 yılından günümüze Türk filmlerinde ve yabancı film ve dizileri de seslendirmiş olan Günay, özellikle Amerika kıtasının keşfini anlatan 1492: Conquest of Paradise adlı filminde Kristof Kolomb'u canlandıran Gérard Depardieu adlı oyuncuya Türkçe dublaj için sesini vererek gönüllerde taht kurmuştur.

Bu güne dek yaklaşık 15.000 film ve dizilerde jönleri seslendiren Esen Günay, 1965 yılında sinema reklam filmlerinde başladığı seslendirmeye şu sıra Vodafon reklamlarında devam etmektedir. 46 Senedir seslendirme sanatçısı olan Esen Günay, 1960 yılında Ankara Devlet konservatuvarında tiyatro tahsili yapmış daha sonra İstanbul'daki Arena tiyatrosunda Yıldırım Önal ile birlikte birçok tiyatro oyununda rol almıştır.

2014 yılı itibariyle,

Esen Günay şimdilerde Tv8 televizyon kanalının kurumsal sesi olarak çalışmalarını sürdürmekte.

Oyuncu (627)

Eser (2)

Son Yorumlar (30)

Leonardo 05 Nisan 2019 00:28:21

Yerli, yabancı her türlü filmde jönleri büyük bir başarıyla seslendirmiştir. Müthiş bir ses rengi vardı. Röportajını uzun yıllardır arıyordum. Sonunda Dublaj Tarihi adlı belgeseldeki sözleriyle, sesinin yanında beyefendi kişiliğiyle kendisine bir kez daha hayran oldum. Sesin hep yaşayacak büyük usta.

aybicekurtkız avatar aybicekurtkız 09 Ekim 2018 16:56:47

10

Aramızdan ayrılalı 2 ay olmasına rağmen vefatını özür dileyerek şimdi öğrendiğimi ve üzüldüğümü belirtmek istiyorum... 46 sene dublaja adanmış bir ömür... Beyaz perdenin görünmeyen muhteşem sesi sanatının ustası tam 15 binin üzerinde yerli ve yabanc ı film / dizi ve reklamların sesi....Hepimizin aşina olduğu ses sanatçısı Ferdi Tayfur'la özdeşleşen güzel sesin kahramanı... Son dönemlerde tv8 'in kurumsal sesi olarak çalışmış değerli sanatçımız bir yıl önce Alzheimer hastalığına yakalanınca akrabalarının yanına İzmir'e yerleşmiş ve 3 ağustosta beyin kanaması geçirip 29 ağustosta hayatını kaybetmiştir.. Esen Günay'a Allah'an rahmet dilerim... Mekanı cennet olsun...

Rıza_Nur avatar Rıza_Nur 09 Ekim 2018 00:46:00

10

Allah rahmet eylesin. Ferdi Tayfur'a yakışan biricik sesti.

Yandex.Metrica