Faik Coşkun

Doğum Tarihi 10 Nisan 1902
Ölüm Tarihi 19 Şubat 1978
Doğum Yeri Kastamonu
Ölüm Yeri İstanbul

Biyografisi

Tiyatrocu Selim Bey ile Direkler Arası'nın ünlü kantocusu Madam Mari'nin oğludur. Anne babası Kastamonu'da tiyatro turnesindeyken doğdu. Tiyatro sahnesinin tozunu yutarak büyüdü. 1924'te henüz 10 yaşı ndayken "Hamdi Paşa'nın Katili" oyunuyla profesyonel oyunculuğa başladı. Aktör Şadi Karagözoğlu, Raşit Rıza, Kel Hasan ve Komik-i Şehir Naşit'in tiyatro topluluklarında çalıştı. Sinema oyunculuğuna 1932'de Muhsin Ertuğrul'un yönettiği "Bir Millet Uyanıyor" filminde rol alarak başladı. Ömrü boyunca tiyatro ve sinema çalışmalarını birlikte sürdürdü. Çok sayıda filmde karakter rolleri oynadı. Hafızalarda, bir çok filmde canlandırdığı "Meyhaneci" rolüyle yer etti.

Oyuncu (445)

Son Yorumlar (15)

mansurx avatar mansurx 30 Kasım 2016 16:35:18

7

Faik çoşkun bir çok yeşilçam filminde özellikle meyhaneci rolüyde tanınmıştır filmlere renk katmıştır allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun.

alkorsuha 20 Mayıs 2015 14:14:17

Güzel yüzlü, güzel oyuncu. Bulunduğu filmlere renk katmıştır.Az görünse de öz olmuştur. Sev Kardeşim'de, Hayat Sevince Güzel filminde az görünmüş, ama filme bir güzellik katmıştır.
Ayhan Işık'ın Tamirci Parçası filminde "SUSPANSİYON, SUSPANSİYON dey işi, Necedt Tosun'un yeter artık SUSPANSİYON" deme artık deyişini hiç unutamam. Youtube'de Faik Coşkun,Necdet Tosun yazıldığında bu SUSPANSİYON'la ilgili kısa bir görüntüsü var. Tavsiye edilir. Allah rahmet eylesin.

Loverman avatar Loverman 27 Kasım 2011 18:52:11

8

türk sinemasının güzel dönemlerinde rol almış emektar sinemacı. arkadaşların dediği gibi meyhanecilik onun işiydi. şu anda rol sayısı 371 olarak gözüküyor. tahminimce 400 ü geçer. Allah rahmet eylesin.

Yandex.Metrica