Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Muammer Gözalan

Muammer Gözalan

Doğum Yeri : İstanbul

Doğum Tarihi : 23 Mart 1905

Ölüm : 1981-11-21

Hakkında : Eyüp'lü bir ailenin oğludur. DDY Şube Müdürlüğünden atmışlı yıllarda emekli olmuştur. Eşi Ayşe Nigar, sahne adı ile Hülya Gözalan ise Darülbeda'nini kuruluşu ile tiyatro artistliğine başlayıp, uzun yıllar İstanbul Şehir Tiyatrolarında oyunculuğuna devam edip atmışlı yılların sonlarına doğru, İstanbul Şehir Tiyatrosundan emekli olmuştur. Hülya Gözalan, Darülbedai'ye girmesinden evvel, Kurtuluş Harbi'nde fahri başhemşirelik yapmış daha sonra Atatürk'ün gömleklerini dikme şerefine nail olmuş çağdaş bir Türk hanımı idi. Bütün bunları bir paşa kızı olmasına rağmen özgürce yapabilmişti. Hatta Kemal Atatürk, babaanneme atölye açması için o dönemde oldukça büyük bir miktar kabul edilebilecek olan 250 Lira vermiştir.

İlgili Filmlerilhan-59

25 Kasım 2013 16:48

Genelde filmlerde ; (mahkeme başkanı- komiser. fabrikatör, zengin kız veya erkek babasını canlandırırdı .)- Fakat asla bir Hulusi Kentmen kadar yükselemedi. toprağı bol olsun

Cevap Yaz

t_rex

31 Temmuz 2012 11:45

iyi ki yeşilçamda yer almış ve ve muhteşem filmlere anlam katmış. "dert bende" de çok özel duruyor. asil rollerin portresi.

 

Cevap Yaz

kartal tibet tutkunu

27 Mayıs 2011 20:52

Yeşilçamın değişmez karakter oyuncularından biri. Ruhu şad, Mekanı cennet olsun... 

Cevap Yaz

Acemipilot

11 Şubat 2010 11:37

Hakim rolüne daha iyi bir karakter düşünemiyorum.

Cevap Yaz

silvester

19 Nisan 2009 15:12

Muammer Gözalan,çok değerli bir oyuncuydu.Onun oynadığı tüm filmler benim ilgili olduğum Türk Sinemasını kapsamaktadır.Zaten ençok filmde o yıllarda çekildi.Özellikle iyi kalpli insanı oynaması,onu sevenlerinin kalbinde dahada yer etti.Seni sevmek kaderim filminde Tekin Hanzade rolünde çok başarılıydı.Allah rahmet eylesin.....Silvester.

Cevap Yaz

Alın yazısı

1 Kasım 2008 16:28

Sinemada Doktor ve Hakim ROLLERİNi üstlenen değerli bir oyuncuydu..ve bir çok türk filminde oynadı..

Cevap Yaz

segal844

7 Temmuz 2008 16:03

Resimde gördüğünüz beyaz saçlı,kravatlı,eli yüzü düzgün insan,beyefendi türk sinemasının ayrı bir yapı taşıdır.O da yeşilçam'da her daim yan roller olarak bildiğimiz karakter oyunculuğunda başı çekmiş usta bir sinema emekçimizdi.Kendisi hakkında yorum yapan diğer arkadaşlara katılıyor ve ekliyorum:izlediğimiz eski birçok türk filminden bu zamana böylesi sevimli ve de kıdemli sanatçılar yetişmez onlar gibilerini sinema karelerinde bir daha zor görürüz.Babacanlığı,tontonluğu ve hep gülen yüzüyle hatırlarda kalacaktır.sevgi ve saygıyla anıyorum.

Cevap Yaz

yedikule_zindanı

21 Haziran 2008 04:11

Çok çok eskilerden gelen iyi bir sinema sanatçısı,oyuncusu idi.İst tenha iken,nüfus az,,Yenilevent otobüsünde sıkça rast gelirdim kendisine.

Cevap Yaz

asım mavzer

13 Mayıs 2008 14:08

Onu hep güler yüzlü oyunculuğu ile hatırlarım.

Cevap Yaz

| S z R |

30 Mart 2008 15:56

İyi bir oyuncuydu

Cevap Yaz
Yandex.Metrica