Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Alev Koral (Alev Elmas)

Alev Koral

Doğum Yeri : İstanbul

Doğum Tarihi : 18 Haziran 1931

Ölüm : 2005-07-17

Eğitim : Nişantaşı Kız Enstitüsü

Hakkında : Alev ‘Emre’ Koral (d. 18 Haziran 1931 – İstanbul, ö. 17 Temmuz 2005 – İstanbul) Türk tiyatro ve sinema oyuncusu ve seslendirme sanatçısı. Asıl ismi “Alev Emre” olan sanatçı, 18 Haziran 1931 tarihinde İstanbul’da doğdu. Nişantaşı Kız Enstitüsü’nde okudu. konservatuarı bitirmesinin ardından Devlet Tiyatrosu’nda çalışmaya başlayan Alev ‘Emre’ , 1951 yılında Küçük Sahne’ye geçti. On yıl boyunca Küçük Sahne’de çeşitli oyunlarda rol alan Koral, 1961 yılında İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları’na geçti. Başarılı oyuncu, tiyatro yaşamı boyunca Muammer Karaca Tiyatrosu, Ses Opereti ve Ulvi Uraz Tiyatrosu’nda da çalıştı. Sinemaya 1954 yılında o zamanki eşi Orhan Elmas’ın yazıp yönettiği “Yolculuk Var” filmiyle başlayan Alev Elmas, Kenan Pars’ın yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendiği 1963 yapımı “Cinayet Gecesi” filmi ile birlikte “Alev Koral” mahlasını kullanmaya başladı. Sinema ve tiyatro yaşamı boyunca “Alev Koral” ve “Alev Emre” mahlasları ile anılan sanatçı, yüzü aşkın film ve TV dizisinde seslendirmen olarak da görev aldı. Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Fatma Girik, Ayfer Feray, Sevda Ferdağ, Neriman Köksal, Suzan Avcı, Feri Cansel, Merih Fırat, Bülent Ersoy, Ahu Tuğba gibi birçok ismi seslendiren değerli sanatçı, “Masum Raci / Jis Desh Men Ganga Bethi Hai”, “Arkadaşımın Aşkı / Sangam”, “Arzu / Arzoo”, “Palyaço / Mera Naam Joker”, “Çağrı / The Message”, “Abdullah”, “Büyük Kavga / Battle Creek Brawl - Sha Shou Hao”, “Ömer Muhtar Çöl Aslanı / Lion of the Desert” ve “Harry Potter Felsefe Taşı / Harry Potter and the Philosopher’s Stone” isimli dünyaca ünlü yabancı filmlerin yanı sıra “Yalan Rüzgarı / The Young and the Restless” ve “Kara Şimşek / Knight Rider” isimli dünyaca ünlü yabancı televizyon dizilerinin Türkçe seslendirmelerine katkıda bulundu. Alev ‘Emre’ Koral, tedavi gördüğü İstanbul Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde 17 Temmuz 2005 tarihinde Alzheimer hastalığı nedeniyle yaşamını yitirdi. Koral’ın cenazesi, 19 Temmuz 2005 tarihinde Levent Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’ndaki kabrine defnedildi.

İlgili Filmler

Resimlertanselartun

17 Ekim 2016 04:52

Dünya sinemasının billur sesli sanatçısı (Yüzlerce yabancı filmin dublajını da yaptı, fakat bu listede sadece sonuncusu var). Türk sinemasıda Alev Koral denildigi zaman, Ayfer Feray, Sevda Ferdağ ve Suzan Avcı akla gelir, onları bir yerde görüp konusacak olsanız, Alev Koralın sesini duyacagınızı sanırsınız. Daha sonra da Fatma Girik gelir.

Cevap Yaz

sinemaadamı

6 Aralık 2015 13:23

sesi en çok sevda ferdağ , suzan avcı , figen han , feri cansel , türkan şoray , fatma girik , seyyal taner ve neriman köksala yakışırdı. iyi bir dublaj sanatçısıydı.

Cevap Yaz

beyzacetin

9 Ocak 2014 15:12

Şuh ve fettan kadın rollerinin vazgecilmez sesi. Etkileyici, dişiliği öne cıkaran bir ses.

Cevap Yaz

HÜSEYİNARIBURNU

15 Kasım 2013 14:03

bir zamanlar Kenter tiyatrosun da sahne almış efsane sesli güzel oyuncu

Cevap Yaz

samicelik

28 Şubat 2013 21:03

alev koral sinemanın kadın oyuncularına sesiyle hayat vermiştir en çok sesi bahar erdeniz figen han sevda ferdag ve suzan avcıya sesi çok yakışırdı allah rahmet eylesin

Cevap Yaz

Loverman

3 Ocak 2011 01:20

rahmetli alev koral yeşilçamın en çekici sesine sahipti. kimi seslendirdiyse o ses filmde oynayan aktriste çok yakışıyordu. suzan avcıya özellikle. kendisi gibi dublaj sanatçısı bülent koralla evli veya bir akrabalık bağı var zanedersem. ikiside dublajcı ikisininde soyadı aynı çünkü.  

Cevap Yaz

delikadir39

14 Mayıs 2010 16:03

Eşsiz sesiyle her zaman hatırlanacak.Allah rahmet eylesin.

Cevap Yaz

#gülin

15 Mart 2007 17:59

O kadar değerli ve hanımefendi bir insandı ki;ölümü hepimizi çok üzdü.Yalnız burada belirtilmemiş,üvey baba\'da da güzel bir rolü vardı.Yeni nesillerin onu örnek alması dileğiyle.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica