Nubar Terziyan

Gerçek Adı Nubar Alyanak
Doğum Tarihi 16 Mart 1909
Ölüm Tarihi 14 Ocak 1994
Doğum Yeri İstanbul
Ölüm Yeri İstanbul
Eğitim Durumu Bakırköy Bezezyan Lisesi

Biyografisi

Eğitimini Bakırköy Bezezyan Lisesi'nde yaptı. 1940 yılında Gençler Temaşa Heyeti'nde sanat hayatına başladı. 1949 yılında Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın Efsuncu Baba romanından uyarlanan filmde rol alarak sinema oyunculuğuna başladı. 400'ün üzerinde filmde yer aldı.
Ermeni olduğunu saklamayan ve kendi ismini kullanan nadir Yeşilçam oyuncularından biri olan Terziyan, daha ziyade iyi yürekli aile reisi rolleriyle geniş kitlelerce tanındı.
Büyükdereli olan Nubar Terziyan'ın cenaze merasimi Kumkapı Patriklik Meryem Ana Kilisesi'nde icra olundu ve Terziyan Balıklı Ermeni Mezarlığı'ndaki aile kabrine defnedildi.
Ölümünden bir yıl önce 14 Ocak 1993'te Nubar Terziyan, Ankara Uluslararası Film Festivali'nde "Emek Ödülü"ne değer bulundu.

Oyuncu (462)

Son Yorumlar (53)

lebkuchen avatar lebkuchen 27 Şubat 2016 03:06:54

10

Sevgili Nur Yüzlü,Nubar Terziyan..Sinemamiza kattigin,o güzel rengin,ve güzelligin icin,Seni her zaman sevgi ve sefkatle yad edecegiz.Sende Türkiye,de sanatcinin kaderi olan,Ömrünün son günlerini maddi skintilar ve zorluklar icinde gecirdin..Hic hak etmediginiz,durumlarda,karsilatiginizi cileler ve yoksulluk ile,bu hayattan ve aramizdan ayrildiniz..Oysaki Ünlü Sarkici yegeninizden defalrca yardim dileyip,Ömrünüzün son deminde,mutlu ve refah icinde olmayi istediniz,size Ne kadar yardim etti tabiki bilIinmez,ama,siz bizim gözümüzde ve gönlümüzde,babacan,mütevazi,Zengin fabrikator,ve Doktor olarak,Her daim kalplerimizde yasayacaksiniz...Nurlar icinde uyuyun...

sinemaagresif avatar sinemaagresif 22 Şubat 2016 14:49:52

10

Rol aldığı filmlerde rolü genellikle yardımcı oyunculuktu. Bahçıvan ,ev çalışanı, tonton dede veya amca rollerinde çok şirin ve başarılıydı. Özellikle de Sezerciğin Öksüzler filmindeki Sütçü Rasim Dede rolü unutulmazdır. Taverna müziği sanatçısı Fedo n'unda dayısıdır bildiğim kadarıyla. Allah rahmet eylesin.

sinemaadamı avatar sinemaadamı 08 Ekim 2015 17:20:08

nubar gerçekten türk sinemasının olmazsa olmazlarından. çok değişik tiplerde de oynamış klasik tiplemeleride var. en az 700 filmde oynadığını düşünüyorum. tombik bir dedemizdi. boyu 150 yoktu sanırım çok kısa ama sevimli bir görüntüsü vardı. baba rol lerine çok yakışırdı. en sevdiğim rolleri babanın oğlu filmindeki patron rolü, öksüzlerdeki sütçü rolü, erkeksen kaçma ve kabadayının sonu adlı filmlerdeki babacan rolleri ve daha bir sürü önemli ve güzel çalışmalar yapmıştı. nur içinde yatsın. rıza tüzün ve timuçin caymaz sesi çok giderdi rahmetliye.

Yandex.Metrica