Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Jeyan Mahfi Tözüm (Jeyan Mahfi Ayral)

Jeyan Mahfi Tözüm

Doğum Yeri : İstanbul

Doğum Tarihi : 6 Ağustos 1934

Eğitim : Beyoğlu Kız Lisesi

Hakkında : Tiyatro,sinema,Tv dizisi oyuncusu ; dublaj sanatçısı.İstanbul'da doğdu.Ses mühendisi Rauf Tözüm'ün eşi,tiyatro - sinema sanatçısı Necdet Mahfi Ayral'ın kızıdır.Beyoğlu Kız Lisesi'nden mezun oldu.Sanat yaşamına babasının teşviki ile 3 yaşında sahneye çıkarak atıldı.Daha sonra İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları'na girdi.Burada başta "Mutlu Günler,Çıplakları Giydirmek,Kökler,Yarısı ve Kezban" olmak üzere bir çok oyunda rol aldı.Sinemaya seslendirme sanatçısı olarak girdi.Başta Türkan Şoray,Filiz Akın,Fatma Girik olmak üzere bir çok oyuncuyu sayısız filmde seslendirdi.Tiyatro oyunculuğunun yanı sıra sinema oyunculuğu da yaptı.Radyo temsillerinde rol aldı.ilerleyen yıllarda reklamlarda ve Tv dizilerinde oynadı.

İlgili FilmlerCerenSelim

9 Eylül 2018 17:52

Jeyan Tözüm tiyatro asıllı bir seslendirme ustasıdır. Yeşilçam'da sesiyle hayat vermediği aktrist kalmamıştır. Fatma Girik, Hülya Koçyiğit, Türkan Şoray, Filiz Akın, Serpil Çakmaklı, Ahu Tuğba, Banu Alkan, Muhterem Nur, Müjde Ar, Necla Nazır, Oya Aydoğan, Ajda Pekkan, Belgin Doruk, Gülşen Bubikoğlu, Hale Soygazi, Hülya Avşar... Saymakla bitmez. Kendisi dublaj sanatçılığının nankör bir iş olduğunu söyler. Çünkü ödülleri ve alkışları başroller alırken, onları seslendirenleri kimsecikler tanımaz ve bilmez. Aslında oyunculuğun büyük bir kısmı da dublajdır ve sesiyle hayat verdiği oyuncularla tanışma şansı bile bulamamıştır. Oysa o dönemki tüm dublaj sanatçıları gibi çok cuzi ücretlerle çalışmışlar ve teknik olanaksızlıklar ve tekrarlama imkanları olmadan çok zor işler başarmışlardır. Yaklaşık 90 dakikalık bir filmin seslendirmesini yapmanın en az 3-4 gün sürdüğü yıllarda müthiş profesyonelliğiyle tüm işlere başarıyla imza atmıştır Jeyan Tözüm.

Cevap Yaz

emre_elt

10 Eylül 2017 17:05

kalitesiz filmlerde bile birisini, hatta iyi filmde kötü rol yapan bir kadını da seslendirse o film mutlaka izlenir. sesi öyle sihirlidir.

Cevap Yaz

KartalTibetTutkunu

20 Haziran 2017 19:49

Yeşilçam'ın birçok oyuncu aktrist'ini muhteşem sesiyle onları hayat verip şöhret kapısı açan saygın bir sanatçı Sağlıklı yaşam dilerim

Cevap Yaz

gaddarmurro

14 Aralık 2016 15:05

jeyan mahfi tözüm yeşilçamın 1 numaralı kadın seslendirme sanatçıdır ayrıca film ve dizilerdede rol aldı sesi ençok belgin doruk,fatma girik,filiz akın,hülya avşar hülya koçyigit,meral zeren,necla nazır,gülşen bubikoglu,ahu tugba,banu alkan ve belkıs akkaleye çok yakışırdı kendisi gerçekten yeşilçamın büyüleyici sesiydi

Cevap Yaz

MAVİ GÖZ

11 Haziran 2016 12:59

sinemamızın en iyi kadın dublaj sanatçısıdır bir çok başrol oyuncusunu seslendirmiştr

Cevap Yaz

capitol

9 Mayıs 2016 02:54

Türk sinemasını farklı kılan harika ve büyüleyici bir ses jeyan hanım. Abdurrahman palay ile yeşilçamın bütün yükünü kaldırmışlardır onların sesiyle yeşilçam çok daha farklı bir yere sahip

Cevap Yaz

cihaan

20 Kasım 2014 16:14

Beklenen Şarkı filminden sonra hayranı olduğum bi oyuncu ve kesinlikle sohbet etmem gerekiyor kendisiyle..Allah uzun ömürler versin..

Cevap Yaz

mrs.hsn

18 Ağustos 2014 16:17

Türk sinemasının tüm yıldızlarını seslendirmiştir nerede ise: T.Şoray, H. Koçyiğit, F. Akın, F. Girik, N. Nazır, P. Savaş, O. Aydoğan, G. Bubikoğlu ve niceleri ... Bugün o filmleri güzelleştiren bir etken de onun o etkileyici ve güzel sesi olmuştur pek tabii. Sesi en çok Necla Nazır ve Gülşen Bubikoğlu'na yakışıyor bana göre. Ömrü uzun olsun. Yeri doldurulamaz bir sese sahip.

Cevap Yaz

vatansever10

2 Ağustos 2014 01:53

ağzına yüreğine sağlık ablacım.. senın gibi güzel olan yeşilçamın bütün güzellerını seslendırmıssın....

Cevap Yaz

bergenfan

6 Şubat 2014 20:36

sesine aşığım gerçekten. mükemmmel bir ses bazen filmleri sadece onun dublajı için izliyorum. türkan şoray, necla nazır, gülşen bubikoğlu, hülya avşar, fatma giriki hülya koçyiğit, filiz akın... hem aktrisler hem filmleri jeyan tözüm'ün sesiyle bin kat daha güzelleşiyor bence.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica